Milevský relikviář
s hřebem ze sv. Kříže

Svatý Hřeb - klášter MIlavsko

Unikátní objev Milevského relikviáře

Při opravách unikátního kostela sv. Jiljí probíhal archeologický a stavebně historický průzkum. Podle výsledků bylo zřejmé, že je nutné znovu stavbu detailně zaměřit, ale i prozkoumat novými technickými metodami. Proto byl v roce 2020 vytvořen tým archeologa Pavla Břicháčka a geoinformatika Jiřího Šindeláře, který měl za úkol dokončit detailní analýzu stavby.

V severní románské dvojité zdi kostela byla dokumentována nad schodištěm na tribunu již dříve známá úzká chodba (o rozměrech 0,6×0,8 m a délce 6 m), ukončená malou místností vyhloubenou ve zdivu. Chodba byla téměř uzavřena příčným trámem, datovaným podle dendroanalýzy do poslední čtvrtiny 15. století. Místnost byla z podstatné části zanesena sedimentem, protože celý prostor byl prosvětlen malým románským okénkem v severní zdi, kudy mohli dovnitř pronikat ptáci. Proto i sediment byl tvořen rozpadlými hnízdy, vývržky potravy a trusem. Při čištění a vyklízení prostory byla na podlaze nalezena hromádka lidských kostí a zlomky ozdob z drahých kovů, což potvrzovalo původní teorii o využití dutiny jako středověkého kostelního trezoru. Dalším průzkumem těsně nad podlahou východní stěny trezoru byla zachycena další dutina po trámu nevelkých rozměrů – šířky 26 cm a výšky 16 cm, dlouhá minimálně 3,5 m, směřující dále k východu. Její ústí do trezoru bylo opět zanešeno odpadky, takže do doby výklizů nebylo nijak patrné. V této dutině1,8 m od ústí byl umístěn veliký kámen. Před ním byly opět zbytky po návštěvách ptáků a pod nimi rozpadlé dřevo s gotickými písmeny, vystříhanými ze stříbrného plechu nízké kvality.  Dále za kamenem byly posléze nalezeny a vyzvednuty trosky dvou dřevěných schránek s větším množstvím drobných ozdob a výztuh z drahých kovů. Velkým překvapením byl při rozebírání a dokumentaci dřevěných zbytků relikviářů nález kratšího železného hřebu (bez hlavice), v horní části signovaný zlatým křížkem. Všechna archeologická zjištění vedou k jedinému závěru a to, že se podařilo v milevském klášteře objevit ukrytý artefakt, který středověká společnost považovala za jednu z nejposvátnějších křesťanských relikvií prvního řádu – hřeb ze Svatého Kříže.

Analýzy nálezu - nejzajímavější zjištění

Podrobné analýzy nálezu na specializovaných odborných pracovištích přinesly mnoho zajímavých výsledků. Rozbor dřeva relikviáře odhalil materiál a stáří jednotlivých schrán. Mladší truhlička z modřínové dřeva byla pomocí radiokarbonové metody datována do období let 1290 – 1394 a starší z dubového dřeva pochází z let 338 – 416 n. l. Stářím spadá tedy do doby, kdy podle legendy sv. Helena objevila Svatý Kříž a hřeby spojené s ukřižováním Krista při návštěvě Jerusalema.

Velkým překvapením bylo také zjištění, že starší dubová schránka byla původně opatřena modrým nátěrem. Při analýze zbylých drobných zrnek nátěru bylo zjištěno, že použitá barva je pravý ultramarín. Ultramarínová modř vzniká z na prášek rozdrceného minerálu lapis lazuli, který byl ve středověku velice drahý, neboť byl náročně získáván z dolů v oblasti Badakshanu v dnešním Afghánistánu. Ultramarínem tak byly ozdobeny jen velmi vzácné předměty. Na samotném hřebu také byly odhaleny zbytky tkaniny, do které byl s největší pravděpodobností zabalený. Na základě těchto zjištění je vidět, že si naši středověcí předci uloženého fragmentu hřebu velmi vážili a přikládali mu obrovskou důležitost. Podobné artefakty byly součástí korunovačních pokladů císařů a králů. Pouhé přemístění takovéto relikvie muselo být povoleno papežem.

3D model kostela sv. Jiljí.

3D model areálu kláštera Milevsko.

Co bude dál?

Všechny proveditelné analýzy nálezu jsou v současné době hotové. Zbývá ještě dokončit rozsáhlý archivní výzkum, který snad osvětlí kdy, jak a proč se takto významná relikvie ocitla právě v milevském klášteře.

Kromě archivního výzkumu se v současné době zpracovává návrh na vybudování stálé expozice v opravených prostorách východní konventní budovy, do které bude Svatý hřeb bezpečně umístěn. Po jejím vybudování se Svatý hřeb opět navrátí do míst, kde byl po dlouhá staletí uschován – zpět do prostor milevského kláštera.

Kde se o nálezu můžete dozvědět více?

Navštivte milevský klášter – konkrétně prohlídkový okruh: Sakrální stavby.

Během roku také pořádáme různé akce, při kterých je možné vyslechnout i odborné přednášky o nálezu Milevského relikviáře, místní architektuře, kulturním životě atd.. Všechny informace vždy včas zveřejníme v sekci Aktuality.

Svatý hřeb objektivem Martina Čecha