Farnost Milevsko
Historie farnosti Milevsko
Historie milevské farnosti je neodmyslitelně spjata s klášterem bratří premonstrátů v Milevsku. Jak ale nasvědčuje archeologický výzkum areálu kláštera a jednotlivých kostelů, čilý duchovní život zde probíhal již v době před příchodem premonstrátů do Milevska.
V bazilice Navštívení Panny Marie byly nalezeny pozůstatky minimálně dvou starších kostelů, datovaných do doby počátku křesťanství na našem území. Kromě drobných sakrálních předmětů, které můžeme spojovat s prostředím západní křesťanské misie -hlavně z oblasti Bavorka, bylo v kostele sv. Jiljí též nalezeno hliněné pečetítko s řeckým nápisem, které odkazuje k Byzanci a východokřesťanské tradici. Nálezy tedy nasvědčují, že v Milevsku probíhal nějakým způsobem kontakt mezi oběma větvemi křesťanství.
Jako první farní kostel sloužil dlouhou dobu kostel svatého Jiljí, o němž máme první písemné zmínky z 80. let 12. století. Jako provizorium sv. Jiljí dočasně využívali i premonstrátští bratři do doby, než byl dostaven jejich řádový kostel, tedy bazilika Navštívení Panny Marie. Až v 16. století nechal Jindřich ze Švamberka vybudovat malý pozdně gotický kostelík zasvěcený ke cti sv. Bartoloměje na milevském náměstí.
Po zrušení kláštera v roce 1785 se hlavním farním kostele v Milevsku stala bazilika Navštívení Panny Marie, která navíc v roce 1806 byla povýšena na chrám děkanský. Milevská farnost tedy v současnosti čítá celkem tři velmi historicky a architektonicky zajímavé kostely.
Bazilika Navštívení Panny Marie
Jedná se o jedinou románskou baziliku na jihu Čech a třetí největší románský kostel na území České republiky. Stavba měří na délku 56 m, na šířku skoro 18 m a na výšku 14 m v hlavní lodi.
Původně románský klášterní kostel prošel během své historie mnoha stavebními úpravami – gotickou, barokní a novorománskou. Do dnešní podoby byla bazilika upravena po rozsáhlé rekonstrukci, která započala v 90. letech 20. století a dokončena byla v roce 2006. Cílem rekonstrukce bylo mimo jiné nechat vyniknout původní středověkou architekturu kostela. Interiéru chrámu dominují tři barokní oltáře z první poloviny 18. století. Podle starých inventářů ovšem víme, že se v bazilice postupně vystřídalo až 11 oltářů a mnoho dalšího barokního vybavení včetně mnoha obrazů, zpovědnic, kazatelny apod. Dnes tedy zůstaly v kostele jen tyto tři oltáře – hlavní oltář „Navštívení Panny Marie“ a dva boční oltáře „Narození Páně“ (též někdy nazývaný „Jesličky“) a „Sv. Norberta“, všechny z první poloviny 18. století.
Kostel sv. Bartoloměje
Kostel byl postaven v roce 1866 na místě původního malého pozdně gotického kostelíka ze 16. století. Kostel byl postaven jako votivní, na paměť zachránění císaře Františka Josefa I. Před probodnutím dýkou při atentátu v roce 1853. Do finanční sbírky na přestavbu kostela tedy též významně přispěla samotná císařská rodina. Základní kámen položil 7. září 1863 opat strahovského kláštera Jeroným Josef Zeidler. Stavba kostela trvala tři roky. Kostel byl slavnostně vysvěcen 26. srpna 1866. Většina mobiliáře kostela pochází z doby jeho výstavby na konci 19. století, ale některé umělecké předměty sem byly přeneseny i z jiných míst. Autorem hlavního oltáře je milevský řezbář Karel Burda.
Kostel sv. Jiljí
Kostel sv. Jiljí byl postaven ještě před založením kláštera ve druhé polovině 12. století patrně jako součást velmožského dvorce Jiřího z Milevska. Ve 14. století byl kostel přestavěn do nynější podoby. Z původní románského stavby byla ponechána jen severní zeď a zvonice. Zbývající část byla rozšířena a dostavěna podle gotických plánů. Nejzajímavějším architektonickým prvkem z doby této přestavby je gotická síťová klenba, tzv. milevského typu, nad presbytářem. V nedávné době se sv. Jiljí proslavil jako místo nálezu Milevského relikviáře ze Svatým Hřebem z Milevska. Podrobnosti o celém nálezu naleznete zde. (tam vložit odkaz na stránku o hřebu).
Program
bohoslužeb
Pravidelné bohoslužby
Úterý – 17:00 Sv. Bartoloměj
(bohoslužba slova)
Středa – 17:00 Sv. Bartoloměj
(před bohoslužbou adorace se svátostným požehnáním)
Čtvrtek – 8:00 Sv. Bartoloměj
Pátek – 8:00 bazilika Navštívení Panny Marie
Sobota – 17:00 Sv. Bartoloměj
(bohoslužba s nedělní platností)
Neděle – 8:00 Bazilika Navštívení Panny Marie
Kontakt na
duchovního správce
P. PhDr. Mgr. Bedřich Přemysl Hanák O.Praem., Ph.D.
+420 607 847 485
hanakp@centrum.cz
Výpomocný
duchovní
Karel Sádlo – trvalý jáhen
+420 731 402 859
sadlo.k@seznam.cz