Farnost Květov
Farnost Květov a kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie
Obec Květov byla dříve expoziturou (od roku 1894) v jedné z nejmenších farností v Čechách – Červené nad Vltavou. Protože valnou část území této farnosti zatopilo vodní dílo Orlík, duchovní správa se od 1. listopadu 1959 přenesla na filiální kostel sv. Jana Křtitele v katastrálním území obce Květov. Tím farnost Červená nad Vltavou zanikla a vznikla nová farnost Květov tak, jak ji známe dnes.
Asi 1,5 km severně od Květova stojí na návrší malá osada Svatý Jan. Roku 1567 zde byl na místě původní kaple z předhusitských dob vystavěn na náklady místního občana Jana Kotrby pozdně gotický kostel sv. Jana Křtitele (Narození sv. Jana Křtitele) a Panny Marie. Roku 1777 byl za přispění orlického úředníka Františka Kuky obnoven a do dnešní podoby upraven roku 1839. Jedná se o jednolodní stavbu s pětibokým závěrem se sakristií na jižní straně a předsíňkou před západním průčelím. Interiér kostela je veřejnosti přístupný v době bohoslužeb, případně po dohodě s duchovní správou.
Východně od kostela je situovaný obdélný hřbitov s márnicí na jihu. Jsou zde přeneseny ostatky z původního dnes zatopeného hřbitova v Červené nad Vltavou, který se nacházel v blízkosti kostela sv. Bartoloměje.
Od středověku je Svatý Jan hojně navštěvovaným poutním místem, odkud se návštěvníkům nabízí jedinečný výhled do kraje. I z tohoto důvodu je vyhledávaným místem mimo jiné pro svatební či křestní obřady. Jeho odlehlá poloha nutící využití nějakého dopravního prostředku k jeho návštěvě, vytvořila z farníků semknutou rodinu, pevně spojenou se svým kostelem.
Kostel sv. Bartoloměje Červená nad Vltavou
Původní kostel v Červené byl založen zřejmě již před rokem 1190 pravděpodobně paní Zdislavou, matkou Jiřího z Milevska, zakladatele tamějšího premonstrátského kláštera. Ve 13. století byl připojen presbytář s vítězným obloukem. Předsíň se sakristií je z období baroka. Věž byla renesanční s barokními úpravami. Kostel je v písemných pramenech označován jako Ruffa nebo Ecclesia Ruffa (Červený kostel). Od roku 1251 je uváděn jako majetek výše jmenovaného kláštera. Kolem kostela postupně vznikla vesnice Červená s rozsáhlou farou, školou a hřbitovem. Na něm byl mimo jiné pohřben i bývalý guvernér Podkarpatské Rusi Antonín Rozsypal.
Kostel sv. Bartoloměje je svého druhu nejstarší zachovalou románskou architekturou na našem území a tvoří nezastupitelnou významnou památku s vysokou krajinotvornou funkcí.
Roku 1960 byl pro svůj historický význam kvůli výstavbě orlické přehrady nákladně rozebrán a přenesen nad zátopovou čáru, čímž byl pozměněn jeho románský charakter. Místo původní barokní zvonice stojí v současnosti u kostela její novodobá replika.
Současný stav kostela není nejlepší. I když jeho přenesením byla původní architektura pozměněna a pravděpodobně využit i jiný stavební materiál, nadále zůstává výjimečným sakrálním objektem na krásném místě nedaleko orlické přehrady. Důvodem současného stavu je ztráta mateřské obce a původních okolních farníků, kteří kostel bezmála milénium udržovali. Sv. Bartoloměj se tak stal romantickou turistickou a poutní zastávkou, každoročně zápasící s okolní poutavou lesní scenérií i nejrůznějšími nenechavci o přežití. Pokud byste měli možnost získat nebo poskytnout dar na obnovu tohoto úžasného svatostánku neváhejte kontaktovat duchovního správce nebo můžete přispět přímo na účet farnosti Květov.
Kromě Červené jsou z farnosti Květov spravovány ještě Kučeř, Osek, Velká a Vůsí.
Program
bohoslužeb
Pravidelné bohoslužby
Neděle 11:00 – Květov
O 2. neděli velikonoční (neděle následující po neděli Zmrtvýchvstání Páně) 15:00 – Provodní pouť Červená nad Vltavou
O neděli po svátku sv. Bartoloměje 15:00 – Červená nad Vltavou
Kontakt na
duchovního správce
P. PhDr. Mgr. Bedřich Přemysl Hanák O.Praem., Ph.D.
+420 607 847 485
rkv.kvetov@dicb.cz nebo hanakp@centrum.cz
IČO a číslo účtu
farnosti Květov
IČO: 63863987
Číslo účtu: 646067319/0800
Za všechny dary děkujeme a vyprošujeme požehnání!